>

PREGLED LIPANJ 2021

Naša mjesečna tura po svijetu arhitekture i dizajna nas vodi u Belgiju, gdje je cirkularna gradnja u usponu i gdje se povećava uloga virtualne stvarnosti i umjetne inteligencije u građevinarstvu. Također se radujemo španjolskom seminaru Edificia o pasivnom stanovanju, proučavamo talijansku studiju o životu u svijetu nakon klimatskih promjena i promatramo novi dizajn vinarije, nadahnut procesom biološke fermentacije.


Na dnevnom redu Belgije je cirkularna gradnja



Cirkularna gradnja je jedna od glavnih izazova u sektoru gradnje u bliskoj budućnosti. U Belgiji, uspjeh projekta Zeleni plan cirkularne gradnje pokazuje da cirkularnost ima ogroman potencija. Zeleni plan, koji je inicijativa organizacije Flanders Circular, OVAM-a (Javna agencija za otpad iz Flandrije) i Organizacije za građevinarstvo Flandrije, potiču tvrtke na eksperimentiranje s cirkularnošću. Cilj je potaći inovaciju i stvoriti zeleniji, cirkularniji sektor građevinarstva. Više od 350 flamanskih tvrtki i organizacija obvezalo se na ovaj projekt. To je dovelo do impresivnog broja od više od 160 jedinstvenih projekata koji donose nove primjene i načela na brojnim razinama. Više od projektu pročitajte ovdje (na nizozemskom). Učiniti cirkularnu gradnju standardnom metodom gradnje jedno je od glavnih fokusa Deceunincka danas. S projektom Phoenix - 100% recikliranom serijom profila prozora i vrata koja se trenutno pokreće u Beneluxu - i Deceuninckovom tvornicom za recikliranje u Diksmuideu, ova tvrtka dijeli svoje čvrste namjere i zelene ambicije.


Circulair bouwen

 

Umjetna inteligencija postaje (virtualna) stvarnost



Belgijski savezni odjel za gospodarstvo nedavno je pokrenuo kampanju za upoznavanje malih i srednjih poduzeća i samozaposlenih radnika s umjetnom inteligencijom (AI). Kao dio ove kampanje koja traje sve do studenoga 2021. godine, savezni odjel traži najbolje prakse kako bi osnažio poruku. Mala i srednja poduzeća i samozaposleni građevinski radnici koji koriste umjetnu inteligenciju ili ostvaruju koriste od te tehnologije, pozvani su da podijele svoja iskustva. Saznajte više ovdje (na nizozemskom). Tvrtka Deceuninck odlučna je u tome da daje primjer i trenutno ulaže velika sredstva u razvoj virtualnog modula za obuku svog odjela za ekstrudiranje. Ovim obrazovnim alatom za Virtualnu stvarnost, tvrtka zaposlenicima pruža osnovnu tehničku obuku koja im omogućuje upoznavanje procesa. Pročitajte više o ovom programu Virtualne stvarnosti ovdje.

  AI in de bouw

 

Španjolski proizvođači dijele ideje o pasivnom stanovanju na Edificia 2021



‘Edifica’ je naziv seminara i izložbe posvećene pasivnom stanovanju i građevinskim proizvodima s niskim emisijama, održanim u španjolskom gradu Pamploni od 1. do 3. rujna 2021. godine. Događaj je pokrenut u konzorciju Passivhaus kao način za promicanje održive i zdrave gradnje pasivnih kuća u Španjolskoj. Profesionalci i posjetitelji sastat će se na izložbenom prostoru Jardines de la Ciudadela u Pamploni kako bi podijelili ideje i pridonijeli budućnosti gradnje s niskim emisijama. Brojni proizvođači, uključujući Deceuninck, prisustvovat će kako bi izrazili svoje opredjeljenje i podijelili neke od svojih relevantnih projekata pasivnog stanovanja. Pročitajte više o događaju ovdje (na španjolskom).

Edifica 2021
 

Prilagođavanje naših domova eri poslije klimatskih promjena



Klimatske promjene već utječu na način kako živimo i njihov utjecaj će samo nastaviti rasti. Zbog ovoga se talijanski arhitekta W-LAB-a pita: kako ćemo živjeti u eri poslije klimatskih promjena? Kako će izgledati naše kuće, u scenariju koji karakteriziraju prirodne katastrofe i nesreće? Kako bi nam ponudio odgovor, W-LAB je konstruirao samodostatne kuće koje će život u ekstremnim situacijama učiniti mogućim. Ako će našim planetom vladati visoke temperature i prirodne katastrofe, mi ljudi moramo naći način za prilagodbu ovim novim uvjetima. Bit ćemo prisiljeni ponovo osmisliti ne samo gdje možemo živjeti, nego i kako možemo preživjeti s minimalnim dostupnim resursima. Talijanski arhitekt W-LAB-a razvio je prijedlog za savršeno stanište ove fascinantne budućnosti nakon klimatskih promjena. Saznajte više ovdje (na talijanskom).

Klimaatverandering
 

Češka vinarija uzima inspiraciju iz procesa fermentacije vina



Poznati češki arhitektonski studio CHYBIK + KRISTOF Architects & Urban Designers otkrio je zanimljive konceptualne planove za novu vinariju koja je nadahnuta biološkim postupkom fermentacije vina, što dovodi do nevjerojatne vijugave geometrije. Projekt je još uvijek u fazi izrade, ali vinarija ima ambiciju imati velik utjecaj na suvremenu arhitekturu. „Željeli smo uhvatiti suštinu proizvodnje vina“, kaže arhitekt Ondřej Chybík. „Fermentirali smo prešano grožđe i gledali kako odlazeći ugljični dioksid stvara različite oblike u smjesi. Fotografirali smo ovo jedinjenje i pretvorili ga u digitalni oblik.“ Planirano je da se vinarija izgradi u Južnoj Moravskoj, četvrtoj najvećoj regiji Češke Republike. Pročitajte više ovdje.